19 Mayıs 2017

Euromelanoma Deri Kanserleri Farkındalık Haftası..

cretsiz ben tarama tarama günleri başlıyor
-Teninizdeki benler masum mu?
-Benlerdeki değişikliklere dikkat!
-50 yaş üstü cilt kanseri riski artıyor
-Deri kanseri için 20 üniversitede ücretsiz tarama

Eau Thermale Avène’nin ana sponsorluğunda
“Euromelanoma Deri Kanserleri Farkındalık Haftası”
 31 Mayıs – 2 Haziran
#tekbircildinizvar

Euromelanoma Deri Kanserleri Farkındalık Haftası
Euromelanoma ve Eau Thermale Avène’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “Euromelanoma Deri Kanserleri Tarama Kampanyası” halkın deri kanserine karşı bilinçlendirilmesini amaçlıyor. Bireylerin kanser riski taşıyıp taşımadığını öğrenebilmesi için Türkiye’nin bir çok ilinde üniversite hastanelerinde ücretsiz muayene imkanı sunuyor.

31 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında Türkiye'nin çeşitli illerindeki 20 üniversite hastanesinde yapılacak olan ücretsiz deri kanseri, ben taramasının tanıtımı için yapılan basın toplantısında Euromelanoma Türkiye Koordinatörü ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nahide Onsun, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Emel Bülbül Başkan ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Murat Borlu, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nden Doç. Dr. Gamze Erfan katıldı.

Projede gönüllü dermatologlar gün boyu Türkiye’nin 20 üniversite hastanesinde ücretsiz ben taraması yapacak. Ayrıca www.euromelanomaturkiye.org 
adresinden online randevu alınması mümkün.

Euromelanoma Deri Kanserleri Farkındalık Haftası


Erken tanı çok önemli
Euromelanoma Türkiye KoordinatörüProf. Dr. Nahide Onsun, bu kampanyayla amaçlarının toplumu deri kanserlerine yönelik bilgilendirmek ve bu anlamda farkındalık düzeyini artırmak olduğunu dile getirerek, erken tanının bu kanser türünde de çok önemli olduğunu belirtti.

Ozon tabakasının incelmesiyle yeryüzüne daha fazla zararlı ışının ulaşmasının bu kanser türünün en önemli nedenleri arasında yer aldığını aktaran Onsun, şöyle devam etti:"Ultraviyolenin en önemli hasarı güneş yanıklarıdır. Çocukluk yaşında geçirilen güneş yanıkları DNA hasarına sebep olduğu için, çocuk ve gençlerde güneş yanıklarını önlemek için çok dikkatli olmamız gerekiyor. Her geçirilen güneş yanığı riski katlayarak artırıyor. Kanserli lezyonlar, yüz, boyun, sırt ve kol gibi derinin güneşe (UVA ve UVB) daha çok maruz kalan kısımlarında görülür. Bu yüzden çocukları koruyabilmek için özel bir bakım uygulanmalıdır. Çocukluktan itibaren güneşten mutlaka korunmalı ve yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanmalıdır. Derimizde olan her şeyi gözleyebiliyoruz. Dolayısıyla gözümüzün önünde gelişen şeyi tanımamız, en azından şüphelenmemiz ve bir uzmana gitmemiz mümkün. Bizim en önemli amacımız da bu erken değişikliği fark eden hastanın, erken tanı için mutlaka bir deri hastalıkları uzmanına başvurmasıdır. Erken tanı alan deri kanserleri basit, ucuz, zahmetsizce yöntemlerle tamamen tedavi edilebiliyor. Ancak geç kalınan olgularda ne yazık ki bu mümkün değil. Deri üzerindeki güneşin etkileri daha çok 40 yaşının üzerinde görülür. Ancak son zamanlarda gençlerde de arttı. Özellikle solaryum alışkanlıkları, çok fazla güneş altında kalmak gibi durumlar daha fazla melanom görülmesine sebep oluyor. Şu anda genç yaş grubunda en sık görülen ikinci deri kanseri melanomdur. Ayrıca dövme de deri kanseri için önemli bir risk faktörü olabilir." dedi.  

Kimler risk grubunda?
Herkeste görülebildiği gibi, 50 yaş üstünde olan ve uzun süreli yoğun güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde daha sık görülmektedir. Ailesinde deri kanseri olanlar genetik olarak daha fazla risk taşırlar. Mavi gözlü, kızıl ya da sarışın, güneşte kolaylıkla yanabilen ya da bronzlaşması zor olan açık tenli ve çilli insanlar deri kanseri için en çok risk taşıyan insanlardır. Çocukluktaki yüksek güneş maruziyeti ilerde olabilecek deri kanseri oranını arttırır. Mesleki olarak (denizciler, çiftçiler inşaat işçileri vs.) ve tatil amaçlı veya bronzlaşmak için solaryum kullananların riski daha fazladır.

Koruyucu kıyafetler giymek, yazları sabah 11.00 ile öğren 15.00 saatleri arasında (UV ışınlarının zirve yaptığı saatler) direk güneş ışığından kaçınmak ve gölgede oturmak, yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanmak en çok tavsiye edilen UV korumasıdır.

Kanserli lezyonlar dikkatle tespit edilebilir...
Çocukluktan beri var olan benlerde değişimlere dikkat edilmeli ayrıca yeni bir bene benzeyen leke çıktığında doktora başvurmalıdır. Benler için dikkat edilmesi gerekenler; büyüklük, renk ve şekil değişimleri, diğerlerinden daha farklı görüntü, asimetrik şekil, pürüzlü ve pul pul doku. Bazen göremezsiniz fakat lezyonları hissedebilirsiniz, benin üzerinde iki ya da daha fazla renk olması (açık/koyu kahverengi, siyah, kırmızı vb), kaşıntılı, kanamalı ve sulantılı, parlak görünümlü,  çapı 6 mm’den büyük, yaraya benzeyen ancak iyileşmeyen görüntüler deri kanserinin işaretleri olabilir. Şüpheli bir ben sadece ağrılı olmadıği için zararsız olduğunu düşünmeyiniz. Kanserli lezyonların hepsi ağrılı olmak zorunda değildir. 


*Basın Bültenidir..


18 yorum:

 1. Herkesin Farkındalık oluşturması lazım. Mesela bir challege gibi bir uygulama olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @elifsağlık evet çok iyi fikir gerçekten de..

   Sil
 2. Merhaba, ne kadar önemli bir konuya değinmişsiniz. Benim de cildim çok yatkındır, genetik bir durum sanıyorum. Sınav programlarıma bakıp en kısa zamanda randevu almayı düşünüyorum. Teşekkürler paylaşımınız için!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @minpara evet benim de öyle güneşe karşı çok hassasım hemen bir ben taraması yaptıracağım..

   Sil
 3. Çok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş. Gerçekten bu konuda bilinçlenmek çok önemli.
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @locosmetico evet risk faktörleri kesinlikle bilinmeli bence de..

   Sil
 4. çok dikat etmeliyiz çok hemde

  YanıtlaSil
 5. Bu tip kampanyalar bilinç oluşturmak için çok yararlı kesinlikle .Bugün bende blogda detaylıca bu konudan bahsettim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @filizşahin evet okudum canım gerçekten de önemli bir konu eline sağlık :-))

   Sil
 6. Özellikle güneşe karşı çok iyi bilinçlenmek ve daha çocuk yaştan koruyucu kullanma alışkanlığı edinmek gerekiyor bence. Ücretsiz tarama yapılacak olması harika bir şeymiş. Bilgilendirme için çok teşekkürler İrem'cim, sevgiler <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @kırmızırujlublog evet çocukları çok iyi korumak gerçekten önemli ben öyle korunmadığım için çok yanmışımdır :-(((

   Sil
 7. En güzel etkinliklerden biri de bu kesinlikle (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @aslınındünyası evet hem de oldukça faydalı oldu ..

   Sil
 8. Çok önemli bu konuda bilinçlenmek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @derya evet kesinlikle kontrolden de kaçmamak lazım :-))

   Sil
 9. Allah korusun. Benim de çok dikkat ettiğim bir husus. Güzel bir bilgilendirme olmuş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @nilgünaydın evet dikkat etmekte çok fayda var bence de..ihmale gelen konular değil bunlar..

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...