8 Haziran 2016

Yaz Aylarında Hassaslaşan Ciltlere Dikkat..

Vücudumuzun yüzde 16’sını oluşturan cildimiz sürekli ilgi ister. İnsanlar için besin ve su nasıl gerekliyse yaz aylarında damarlarımızın genişlemesiyle hassaslaşan ciltlerimiz için de bakım o kadar önem taşır. Cildimizin dost markası İpek Pamuk yaz öncesi cilt bakımı için gerekli olanları sizler için anlattı.


Türkiye’nin ilk ve en köklü pamuk üreticilerinden İpek Pamuk yaza girerken güzellik ve makyaj bloggerlarıyla bir araya geldi.  Yaz öncesi makyaj temizlemenin püf noktalarının, yaza girerken cilt bakımının öneminin ve cildimize temas edecek ürünler seçerken bilinmesi gerekenlerin paylaşıldığı toplantı CVK Bosphorus Otel’de gerçekleşti. Toplantıda İpek Pamuk Pazarlama ve Marka Yönetimi Uzmanı Merve Azat, İpek Pamuk ve ürünleriyle ilgili bilgiler verirken Kariyer Eğitim Kurumları Güzellik Uzmanı Ermin Dereli de güzellik sırlarını paylaştı.


Cilt kendi yapısında olmayan hiçbir maddeyi kabul etmez
Cildimizin bakımının önemini vurgulayan Ermin Dereli şunları söyledi. “Cildimiz vücudumuzun yüzde 16’sını oluşturan en büyük organımızdır. Oksijen alıp karbondioksit vererek canlılığını sağlar. Sağlık, gıda ve temizlik durumumuzu dışarıya yansıtır. İnsanlar için besin ve su ne kadar önemliyse, cildimiz için de bakım o kadar önemlidir. Cildin gıdası bakımdır ve her gün düzenli şekilde yapılmalıdır. Önemli nokta ise kullanılan ürünlerin doğal, fizyolojik ve biyolojik olarak cildin alıp verdiği maddelere benzemesidir. Çünkü cilt kendi yapısında olmayan hiçbir maddeyi kabul etmez.”
Ecocert Greenlife Organic Sertifikalı Ürünler
İpek Pamuk Pazarlama ve Marka Yönetimi Uzmanı Merve Azat da cildimize değen ürünleri seçerken dikkatli olunması gerektiğinin altını çizerken sözlerine şöyle devam etti. “İpek, İpek Organik, İpelina ve Minipek markalarımızla önceliğimiz tabii ki insan sağlığı. Bunun bilincinde olarak ürünlerimizi yüzde yüz pamuktan üretiyoruz. Bizim için buradaki en önemli nokta kalite olgusunu en ön planda tutarak tüketicilerimize üstün bir hizmet vermek.  İpek Organik ürünlerimiz Global Organic Textile Standart sertifikalarına sahip. Biz İpek Pamuk ailesi olarak, organik pamuk üretimi ile Türkiye’de bir ilk gerçekleştirdik.
İpek ve İpek Organik ürün gamımız içinde hidrofil pamuk, makyaj temizleme pedleri ve kulak temizleme pamukları yer alıyor.
Genç kızlara özel İpelina markasının da büyük ilgi gördüğünü anlatan Merve Azat sözlerini şöyle noktaladı. “İpelina; perforeli hidrofil pamuk , solüsyonlu oje ve makyaj temizleme pedleri,  makyaj temizleme pedleri, makyaj düzeltme pamuğu ve kulak temizleme pamuğundan oluşmaktadır.İPEK PAMUK’TAN CİLT BAKIMI SIRLARI
 1. Cilt bakımı uygularken cilt tipi iyi bilinmeli ve ona uygun ürünlerle kullanım metodlarına hakim olunmalı.

 1. Her cilt farklıdır ve her cildin ihtiyacı neyse ona göre uygulama yapılmalı. Günlük, haftalık, aylık bakımlar düzenli yapılmalı, cilt gıdasız kalmamalıdır.

 1. Yaz aylarında cildimiz sıcağın etkisiyle hassaslaşır. Bunun nedeni damarlarımızın genişlemesi ve kan yoluyla hücrelerimize daha fazla besin ve oksijen gitmesi. Asit özelliği taşıyan ter diğer zamanlara göre daha fazla olacağından ciltte bir hassasiyet yaratır.

 1. Cilt temizliğinde kullanılacak malzemeler doğal, dermatolojik ve hypoalerjenik olmalı.

 1. Bilinçsiz uygulamalar cildimize zarar verebilir ve istenmeyen durumlara neden olabilir.

 1. Kullandığımız cilt bakım ürünleri kadar, bu ürünleri uygulamak için kullanılan materyaller de (pamuk, fırça, sünger vb.) cilde uyumlu ve cilt yapısını bozmayacak şekilde olmalı.

 1. Cilt temizliğinde uygulanacak metotlar yaşlanmanın etkilerini geciktirmekte önemli rol oynar. Makyaj çıkartırken hareketlerimiz bölgelere göre doğrusal veya dairesel olmalı. Hassas göz çevresinde doğrusal ve nazik hareketler uygulanmalı, cilt genelinde dairesel ve yukarıya doğru baskılı hareketler yapılmalı. Daireler içten dışa doğru uygulanmalı ve basınç asla aşağıya doğru yapılmamalıdır.

 1. Göz çevresindeki deri vücudumuzdaki en ince deridir. Kalınlığı yalnızca 1mm’dir. İlk yaşlanma belirtileri, elastin ve kolajen liflerinin dejenerasyonu ile göz çevresinden anlaşılabilir. Bu yüzden göz çevresi bakımına özen gösterilmeli ve hassas davranılmalı. Uygun olmayan ürünler kullanmak hassas göz çevresine zarar vererek elastin ve kolajen liflerin dejenerasyonuna sebep olabilir.


 1. Göz makyajı çıkarırken kullandığımız yağlı ürünleri cildimizde bırakmak göz çevresinde yağ butonlarına neden olur. Çünkü göz çevresinde diğer bölgelere göre yüzde 5 oranında yağ bezi bulunur. Göz kapağında ise yağ bezi yoktur ve yağlı ürünleri dışarıya yağ noktacıkları olarak atar. Bu durumun önüne geçmek için ıslak bir pamuk yardımıyla temizleme ürünü ciltten alınabilir veya yıkayarak temizlenebilir.   

*Basın Bültenidir.

26 yorum:

 1. Bu önerileri okumayı çok sevdim İrem'cim, teşekkürler paylaştığın için!

  YanıtlaSil
 2. Çok faydalı bilgiler, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Maddeleri tek tek okudum bildiğimiz şeyler tabi ama bilmeyen arkadaşlarımız da inşallah okumuş bilgilenmişlerdir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @kozmetikpsikolojisi evet bence de cilt bakımını iyi yapmak ve bu konuda bilgilenmek çok önemli..

   Sil
 4. 1.maddeye ve 5.maddeye sonuna kadar katılıyorum ve sürekli söylediğim bir cümle. teşekkürler bilgilendiren yazınız için
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @sevda evet kesinlikle ben de katılıyorum bunlara..

   Sil
 5. Bende gelemedim davete,çok faydalı bilgiler edinmişsiniz ama neyse ki sizler sayesinde gitmiş kadar oldum,bende ipek pamuk ürünlerini evimde kullanan biriyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @sosyalannem evet ben çok eskiden beri kullanırım hatta :-)) benri yokken ipek vardı..

   Sil
 6. Cildimiz çok çok önemli Bilinçsizce kullanılan ürünlerle aslında on zarar verenlerin sayısı o kadar çokki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @saadetuslu evet doğru bilinen çok yanlış var maalesef..

   Sil
 7. Ellerinize sağlık, hemen notlarımı aldım :)

  YanıtlaSil
 8. ne güzel yaa böyle etkinlikleer :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @deeptone evet ben de çok seviyorum eğlenceli oluyor..

   Sil
 9. Faydalı öneriler, teşekkürler paylaşım için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @gülözdemir rica ederim beğenmenize sevindim :-))

   Sil
 10. Aydınlatıcı bir yazı olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 11. Çok faydalı oldu.İnşaallah yapabilirim hepsini :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @ortadakarışıkblog hepimizin yapması lazım :-))

   Sil
 12. Özellikle göz çevresi çok hassas. Teşekkürler paylaşım için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @sihirlimavi evet özel bakım ister haklısın :-)

   Sil
 13. Oldukça faydalı ve bilgilendirici bir etkinlik olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @renklipastasepeti evet hepsi de önemli bilgiler :-))

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...